Ogólne,  Podcast "Off Duty",  Porady

Podcast co to jest?

Cześć moi drodzy czytelnicy,

Niedługo udostepnię specjalnie dla was Podcast „Mariner Off duty”, gdzie będziemy rozmawiać na tematy morskie oraz te niezwiązane z morzem ale zanim do tego dojdzie wydaje mi się że części użytkowników należy wyjaśnić co to jest podcast i jak można go słuchać zupełnie za darmo.

Jest to świetna technologia szczególnie dla nas marynarzy, którzy mamy ograniczone pole związane z dostępem do internetu na morzu. Daje ona nam duże możliwości wykorzystania w miejscach gdzie tego internetu brakuje, a chcielibyśmy posłuchać interesujących nas audycji. Mamy do wyboru wielu różnych autorów podcastów z wieloma ciekawymi produkcjami, możemy takie podcasty ściągnąć na telefon, komputer, a następnie odsłuchiwać offline.

1. Co to jest podcast?
Podcast jest to seria nagrań audio podzielona na odcinki. Jak napisałem wcześniej można odluchiwac je online lub po prostu ściągnąć i odsłuchać na swoim urządzeniu kiedy nie mamy dostępu do internetu. Zaletą ich jest możliwość subskrypcji dzięki czemu jesteśmy automatycznie powiadomieni (taki odcinek może się automatycznie ściągnąć do twojej aplikacji). Słowo podcast powstało ze słów/nazw iPod I broadcast czyli nadawać.

2. Jak ich odsłuchiwać?
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się telefon lub tablet. W dzisiejszych czasach bardzo często zastępuje nam komputer i mamy je zawsze blisko siebie. W połączeniu ze słuchawkami Bluetooth daje nam to ogromne możliwości.

Aby wyszukać podcastu należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią aplikacje.

Najpopularniejsze aplikacje na system Android (Google Store) do odsłuchiwania i zarządzania podcastami to:

 • Pocket cast
 • Podcast addict (polecam)
 • Podcast republic

System iOS posiada wbudowaną aplikacje lub można sciagnac:

 • The podcast app
 • Overcast

3. Co dalej?
Masz już zainstalowana aplikację tak więc masz wszystko co potrzeba. Teraz wystarczy że wyszukasz interesujące Cię tematy i zaczniesz je subskrybować. Każdy z odcinków posiada swój tytul oraz opis także będziesz wiedział czego dotyczy. Aplikacja pobiera dane od autorów z największej bazy iTunes i baz pokrewnych (jest tego naprawde wiele i w wielu językach). Jestem pewien że znajdziesz tam wszystko to co Cię może zainteresować i mam nadzieję że zasubskrybujesz również i mój podcast kiedy pojawi się pierwszy odcinek.

4. Dlaczego powinieneś słuchać podcastów?
Jest to dosyć nowa forma przekazu w Polsce ale ma kilka ważnych zalet, między innymi:

 • Nie angażuje Twojego wzroku, także możesz odsłuchiwać podcastu i robić coś zupełnie innego.
 • Pozwala skupić się na słuchaniu bardziej niż na oglądaniu telewizji. Badania dowiodły że podczas słuchania nie jesteśmy podatni na inne pomniejsze rozpraszacze i jesteśmy w stanie więcej zrozumieć i zapamiętać.
 • Mały rozmiar plików. Zwykle 30 min audycja nie zajmuje więcej niż 30mb
 • Możesz go słuchać z telefonu, który masz zawsze przy sobie. Nie musisz angażować do tego rąk.
 • Możliwość słuchania offline, czyli dla nas marynarzy jest to bardzo ważne, gdyż dostęp do internetu jest mocno ograniczony.

Mam nadzieję że przybliżyłem wam tematykę podcastów i ci, którzy nie mieli jeszcze z tą technologią do czynienia, spróbują z niej skorzystać i znajdą coś dla siebie (oczywiście wraz z subskrypcja mojego podcastu 😉 ).

Podcast „Mariner off duty” jest jeszcze cały czas w produkcji. Związane jest to z moją lokalizacja, mianowicie jestem na statku i podczas nagrywania mikrofon wyłapuje wszystkie dźwięki tła statku co przy odsłuchiwaniu materiału jest strasznie nieprzyjemne. Zbieram również w dalszym ciągu materiały do pierwszego odcinka, a w między czasie przygotowuje materiały do czytania na blog więc jeszcze chwilkę musicie poczekać na premierę. Będę was informował na bieżąco.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z moim podcastem lub z podcastami generalnie to pisz, chętnie Ci pomogę.


Na koniec zapraszam Cię do subskrybowania blogu Marynarz Świata poprzez mój newsletter (widoczny na dole po lewej stronie). Po zapisaniu się będziesz nie tylko na bieżąco ze wszystkimi artykułami na moim blogu ale i również otrzymasz dodatkowy dostęp do wielu ekskluzywnych materiałów, niedostępnych dla innych użytkowników.

Nie zapomnij również polubić, skomentować oraz udostępnić ten artykuł w Twoich mediach społecznościowych. Marynarz Świata jest aktywny na poniższych serwisach:

Jeżeli chcesz skontaktować się ze mną, to możesz to zrobić poprzez:

 • Wiadomości na Facebook, Twitter
 • Zakładkę Kontakt
Możesz również dołączyć do naszej ekskluzywnej grupy na Facebook, gdzie dzielimy się wiedzą, poznajemy nawzajem i pomagamy.

Doceniasz moją pracę? Wpłać donacją na mój blog aby utrzymać jego wysoki poziom? [wpedon id=914]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *