Artykuły

Dlaczego statki pływają?

Hej,

Dzisiejszy temat został poruszony przez jednego z was. Chciał abym wytłumaczył najprościej jak tylko można, dlaczego takie duże statki pływają po wodzie, a wrzucony do wody kamień, od razu tonie. W poniższym artykule postaram się to wytłumaczyć.

Wiele, wiele lat temu, a dokładniej ponad 2000 lat temu, żył grecki matematyk, którego nazywali Archimedesem. W niecodzienny sposób odkrył on pewną zależność, mianowicie podczas kąpieli zauważył, że woda, którą wyparło jego ciało wylała się poza nią, tak, więc pojął, że istnieje związek między wagą a objętością wody i stąd powstało prawo Archimedesa, czyli prawo siły wyporu.

Dotyczy ono nie tylko kąpiących się w wodzie ludzi, ale i również innych obiektów, takich jak statki morskie czy unoszące się w powietrzu balony. Ale dzisiaj będzie o tych pierwszych, tak, więc przejdźmy do konkretów.

Określona część statku jest zanurzona w wodzie i unoszona z siłą równą ciężarowi wypartej przez niego wody w kierunku przeciwnym od jego środka ciężkości. Statek i jego puste przestrzenie w środku posiadają również pewną gęstość całkowitą (Suma konstrukcji statku wraz z powietrzem zawartym wewnątrz niego). Dlatego też jego gęstość jest niższa niż gęstość wody i w tej sytuacji statek nie tonie. Jednak zależność ta działa do pewnego momentu, do momentu przekroczenia maksymalnego zanurzenia statku, w którym to jednostka traci zapas pływalności (poprzez właśnie zmianę gęstości całkowitej).

Na statkach znajdują się tak zwane znaki wolnej burty (znak Plimsolla), które mówią o maksymalnym zanurzeniu statku w określonych warunkach. Woda słodka, ciepła ma inną gęstość niż woda słona lub zimna, a więc i inne zanurzenie.

Również kształt statku ma znaczenie jak i równomierny rozkład masy statku na całej jego długości, a więc równomierne wypieranie masy wody i jej oddziaływanie zwrotne z tym samym rozkładem siły.

Mam nadzieję, że opis zachowania tego prawa fizycznego w naturze jest w tym momencie zrozumiały.

Jeżeli macie inne pytania dotyczące, konkretnego elementu to piszcie, a postaram się wyjaśnić wszystko.


Na koniec zapraszam Cię do subskrybowania blogu Marynarz Świata poprzez mój newsletter (widoczny na dole po lewej stronie). Po zapisaniu się będziesz nie tylko na bieżąco ze wszystkimi artykułami na moim blogu ale i również otrzymasz dodatkowy dostęp do wielu ekskluzywnych materiałów, niedostępnych dla innych użytkowników.

Nie zapomnij również polubić, skomentować oraz udostępnić ten artykuł w Twoich mediach społecznościowych. Marynarz Świata jest aktywny na poniższych serwisach:

Jeżeli chcesz skontaktować się ze mną, to możesz to zrobić poprzez:

  • Wiadomości na Facebook, Twitter
  • Zakładkę Kontakt
Możesz również dołączyć do naszej ekskluzywnej grupy na Facebook, gdzie dzielimy się wiedzą, poznajemy nawzajem i pomagamy.

Doceniasz moją pracę? Wpłać donacją na mój blog aby utrzymać jego wysoki poziom? [wpedon id=914]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *