ECDIS,  Porady

Admiralty Information Overlay – AIO v2 małe zmiany

Hej,

Dzisiaj mini informacja dotycząca zmiany AIO. Od września (tydzień 35/18) wchodzi AIO v.2 i nie są to rewolucyjne zmiany ale regulują w końcu dokładną interpretację jak postepowac z Temporary and Preliminary Notices, które są dostępne w cotygodniowym Notice to Mariners dla map papierowych

AIO – Admiralty Information Overlay. Jest to mapa elektroniczna pokrywająca zakres wszystkich map w systemach ECDIS. Zawiera poprawki Temporary & Preliminary dostępne dla map papierowych i elektronicznych.

W poprzedniej edycji AIO należało sprawdzić czy dane T&P byly uwzględnione w AIO lub w samej poprawce mapy elektronicznej. Jak wiecie jest tego trochę (dla niektórych regionów) i sprawdzenie zajmuje sporo czasu. Inspektorzy sprawdzali czy oficer nawigacyjny posiada wszystkie poprawki w formie papierowej i czy są one zaimplementowane na mapach elektronicznych. Dodatkowo instrukcja AIO nie mówiła wprost iż poprawki T&P które nie są dostępne na mapach elektronicznych wydanych przez serwisy regionalne są dostępne w AIO, tak więc należało prowadzić zapisy posiadanych poprawek i ich aktualizacji.

Wraz że zmianą AIO na wersję drugą, instrukcja mówi wprost że wszystkie poprawki T&P wydane dla map papierowych, a nie będących częścią poprawek map elektronicznych wydanych przez innych dostawców będą zawarte w AIO V2. Wszystkie poprawki map elektronicznych wydanych przez konkretne państwa, które zawierają dane poprawki T&P nie będą zawarte w AIO tak by nie dublować poprawek. 

Aby pozytywnie odpowiedzieć inspektorowi na pytanie związane zarządzaniem poprawkami, należy tylko udowodnić ostatnia zainstalowana poprawkę AIO i map elektronicznych za pomocą Informacji o dostawcy poprawek AVCS np. ChartCo, wykazać w systemie zaimplementowaną poprawkę wraz z zapisem do ECDIS Record Book.

Poniżej znajdziecie linki do plików, które zawierają list dla inspektora z informacja jak powinien sprawdzać zgodność statku z wymogami SOLAS. Znajdziecie tam również instrukcję oraz plik gdzie zadane da najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z tym tematem.


Na koniec zapraszam Cię do subskrybowania blogu Marynarz Świata poprzez mój newsletter (widoczny na dole po lewej stronie). Po zapisaniu się będziesz nie tylko na bieżąco ze wszystkimi artykułami na moim blogu ale i również otrzymasz dodatkowy dostęp do wielu ekskluzywnych materiałów, niedostępnych dla innych użytkowników.

Nie zapomnij również polubić, skomentować oraz udostępnić ten artykuł w Twoich mediach społecznościowych. Marynarz Świata jest aktywny na poniższych serwisach:

Jeżeli chcesz skontaktować się ze mną, to możesz to zrobić poprzez:

  • Wiadomości na Facebook, Twitter
  • Zakładkę Kontakt
Możesz również dołączyć do naszej ekskluzywnej grupy na Facebook, gdzie dzielimy się wiedzą, poznajemy nawzajem i pomagamy.

Doceniasz moją pracę? Wpłać donacją na mój blog aby utrzymać jego wysoki poziom? [wpedon id=914]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *